Broskvoně

Broskvoně

Favorita Morettini

 Raná žlutomasá odrůda vyšlechtěná v Itálii. Roste středně bujně až bujně, korunu vytváří polovzpřímenou až rozložitou. Plodí brzy, hojně až velmi hojně, pravidelně. Dozrává 15 dnů před Redhavenem. Odolnost proti napadení kadeřavostí broskvoní je střední, proti nízkým teplotám vysoká. Plod je středně velký, kulovitý, slupka tenká až středně tlustá, středně až hustě plstnatá, barvy zelenavě žluté, na osluněné části překrytá červeným rozmytým líčkem. Dužnina je žlutá, měkká až středně tuhá, v plné zralosti slabě přilnavá k pecce. Chuť má sladce navinulou až navinule sladkou, poměrně aromatickou, dobrou až velmi dobrou. Výhodou této odrůdy je, že ji můžeme pěstovat i v okrajových oblastech.

Redhaven

Stále nejžádanější odrůda broskvoní. Je středně raná, žlutomasá, vyšlechtěná v USA. Roste bujně a vytváří širokou korunu. Plodí brzo, hojně až velmi hojně a pravidelně. Tato odrůda je středně odolná proti kadeřavosti broskvoní, odolnost proti nízkým teplotám v květu je vysoká. Je méně náročná na polohu, půdy vyžaduje dobře zásobené vláhou a živinami. Plody zrají v první dekádě srpna. Jsou středně velké, kulaté až oválné, slupka jemně plstnatá, barvy žluté, na straně osluněné je překryta tmavě červeným rozmytým líčkem, dužnina žlutá, středně tuhá, v plné zralosti oddělitelná od pecky, chuť má navinule sladkou až sladkou, dobrou. Plody jsou vhodné k přímému konzumu i konzervování.

Fairhaven

Pozdní odrůda původem z USA. Roste středně bujně, korunu má vzpřímenou, středně hustou s dlouhým obrostem. Plodí brzy, hojně a pravidelně. Dozrává 11 dnů po Redhavenu. Odolnost proti napadení kadeřavostí broskvoní je střední, proti nízkým teplotám střední. Plody dosahují velké velikosti, jsou široce oválné, slupku mají tlustou, méně až středně hustě plstnatou. Základní barva je žlutá na osluněné straně s menším červeným líčkem; dužnina žlutá, jemná, šťavnatá, v konzumní zralosti rozplývavá, dobře oddělitelná od pecky. Chuť je navinule sladká, aromatická, při nadúrodě a nedostatku vody horší. Na polohu je středně náročná, vyžaduje úrodné, dostatečně vlhké půdy.

Cresthaven

Velmi pozdní odrůda původem z USA dozrávající 30 dní po Redhaven. Roste bujně, vytváří vznosnou, hustou korunu. Plodí hojně a pravidelně. Odolnost proti napadení kadeřavostí broskvoní a padlím broskvoňovým je střední, proti nízkým teplotám vysoká. Plod je velký, kulatý, slupka je tlustá, hustě plstnatá, základní barvu má žlutavě zelenou, překrytou z větší části rozmytým červeným líčkem. Dužnina je žlutá, kolem pecky načervenalá, tuhá, šťavnatá, nevláknitá, dobře oddělitelná od pecky. Jedná se o velmi kvalitní odrůdu s pozdní dobou zrání. Přesto ji lze vysazovat v mírně horších podmínkách, vždy však na chráněném stanovišti.